eGroclin – Your Good Energy

Pojazdy elektryczne, zarówno auta, jak i rowery, nadal są na tyle rzadkie, że wzbudzają spore zainteresowanie postronnych osób, ale jednak coraz częściej można zauważyć je na ulicach. Wiemy, że będzie ich jeszcze więcej! Elektromobilność to przyszłościowe rozwiązanie, które jest coraz bliżej nas. Warto już dziś poznać je bliżej.

Jazda samochodem to rozwiązanie bardzo powszechne i wygodne, ale, jak coraz częściej zdajemy sobie sprawę, nieidealne. Zwykle trudno wyobrazić sobie codzienność bez auta i nic w tym dziwnego – przywykliśmy do szerokich możliwości transportowych. Jednocześnie trudno powstrzymać się od narzekania na duży ruch powodujący korki w miastach, zanieczyszczenie powietrza wynikające z wysokiej emisji spalin czy koszty transportu. Tymczasem odpowiedź na większość z tych niedogodności jest już w zasięgu ręki, a są nią pojazdy elektryczne.

W POSZUKIWANIU MOŻLIWOŚCI

Alternatywą dla tradycyjnego auta najczęściej jest komunikacja miejska lub rower. Każde z tych rozwiązań będzie korzystniejsze dla środowiska, ale nie da się ukryć, że własny komfort często staje na liście priorytetów wyżej niż ekologia. Wybierając zbiorowy transport jesteśmy uzależnieni od rozkładu jazdy, a przy jednośladzie musimy brać poprawkę na pogodę i swoje możliwości kondycyjne.

E-pojazdy pozwalają w znacznym stopniu zniwelować ograniczenia związane z jazdą tradycyjnym autem i jego najpopularniejszymi alternatywami. Samochód elektryczny jest zeroemisyjny, a przy tym ogranicza koszty transportu. Producenci i użytkownicy deklarują, że w niektórych e-samochodach koszt przejechania 100 km zamyka się w ok. 5 zł. To idealne rozwiązanie dla osób, które poruszają się na dystansie kilkudziesięciu kilometrów, np. dojeżdżając do pracy z podmiejskich miejscowości, a szczególnie, jeśli mają możliwość naładowania auta w domu i w pracy.

Z kolei rower elektryczny doskonale sprawdzi się u tych osób, które chcą dojeżdżać rowerem do pracy, ale ich kondycja niekoniecznie na to pozwala. Niemal każdy poradzi sobie z dystansem kilku kilometrów, ale wiele osób w drodze do pracy musi pokonać ich nawet kilkadziesiąt. W takiej sytuacji trudno jest zdecydować się na rower. Korzystając z e-roweru znajdujemy się w sytuacji win-win – jeździmy ekologicznie i omijamy korki, ale jednocześnie nie musimy martwić się, czy damy radę dojechać do pracy.

ZIELONE STREFY

Choć ekologiczny styl życia w dużej mierze uzależniony jest od naszych wyborów, coraz częściej zdarza się, że to przepisy wymuszają pro-środowiskowe postawy. W całej Europie coraz liczniej powstają tzw. zielone strefy, do których mogą wjeżdżać tylko określone pojazdy. Takie rozwiązania można spotkać np. w Niemczech, Belgii czy Danii – każdy użytkownik samochodu zobowiązany jest do posiadania plakietki potwierdzającej, że może poruszać się w strefie ekologicznej. W Wielkiej Brytanii zdarzają się strefy obowiązujące tylko w określonych godzinach, a w Madrycie można natknąć się na aż trzy strefy: od ścisłej, przeznaczonej wyłącznie dla aut z napędem elektrycznym po strefę ogłaszaną na bieżąco, uzależnioną od warunków pogodowych. Dziś, przy planowaniu wakacyjnych wyjazdów, trzeba brać pod uwagę tego typu ograniczenia. Można się jednak spodziewać, że z czasem takie rozwiązania dotrą także do Polski.

EKOPOTENCJAŁ

Już dzisiaj można zauważyć, że coraz więcej przedsiębiorców dostrzega potencjał pojazdów elektrycznych. Deweloperzy znacznie częściej niż dawniej uwzględniają w swoich projektach ładowarki dla samochodów elektrycznych. E-pojazd zwykle naładujemy też w okolicach największych galerii handlowych, a w ładowarki inwestują coraz to nowe firmy, które chcą wykazać się nowoczesnością i dbałością o środowisko. Rozwój infrastruktury sprawia, że w ciągu kilku lat korzystanie z pojazdów elektrycznych stanie się jeszcze prostsze.

Elektromobilność to przyszłość, która już czai się za rogiem. Tylko od nas zależy, jak szybko do nas dotrze i jak otwarcie ją powitamy. Biorąc pod uwagę liczne zalety e-pojazdów, być może dobrze postawić na elektromobilność już dziś?